KOTŁY KARBON wyposażone są w automatyczny zespół podawania paliwa, zasobnik opału oraz mikroprocesorowy inteligenty regulator z systemem sterowania. Przystosowane są do efektywnego spalania tzw. ekogroszku do ogrzewania układów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zarówno grawitacyjnych jak i w obiegu wymuszonym. Nowoczesna konstrukcja pozwala osiągnąć wysoką sprawność kotła (w granicach 89%-95,5%), przy jednoczesnym znacznym obniżeniu emisji spalin do atmosfery. Stworzone z myślą o środowisku w oparciu o najnowsze normy czystości 5 KLASA i ECODESIGN 2020/EKOPROJEKT zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 i jeszcze nowszą 2009/125/WE ECODESIGN. Wykonane z wysokiej jakości atestowanej blachy kotłowej o grubości 6 mm zapewniającej trwałość na lata. Zmaksymalizowanie ilości gięć względem połączeń spawanych pozwoliło nam dodatkowo zadbać o bezawaryjność pracy.
KARBON to idealny model do każdej kotłowni, dzięki jego niskiej wysokości, jak i szerokość całego zestawu bez problemu wpasuje się w pomieszczenia o małej powierzchni. Na czas transportu kotła do kotłowni wiele części można łatwo i samodzielnie zdemontować. Konstrukcja kotłów KARBON wyróżnia się prostą budową ułatwiającą codzienną eksploatację. Nie ma konieczności wygaszania kotła, użytkownik tylko uzupełniania paliwo w zbiorniku raz na kilka dni oraz opróżniania popielnik z popiołu. Kocioł nie posiada trudnych miejsc do czyszczenia, został zaprojektowany w oparciu o zasadę górnokanałowej konstrukcji (kanały nad paleniskiem) oraz występuje z podajnikiem z prawej i lewej strony. W kotłach możemy zastosować górne i tylne wyjście spalin do komina.
Podajnik jest integralną częścią kotła automatycznego, posiada system osuszania paliwa w zbiorniku oraz wyrównywania ciśnienia. Paliwo za pomocą ślimaka podawane jest z zasobnika opału do palnika. Spalanie następuje w specjalistycznym, opatentowanym palenisku piątej generacji, a zastosowany system wtłaczania ciepłego powietrza odpowiedzialny jest za zmniejszanie zużycia paliwa. Palnik wykonany został w 66% z odpornego na temperaturę i korozję żeliwa szarego. Zastosowanie żeliwa wpływa na zmniejszenie głośności pracy podajnika i wykazuje mniejszą tendencję do przekazywania drgań na pozostałe elementy kotła. Ślimak zapobiegający kruszeniu się opału, do napędu ślimaka służy motoreduktor składający się z silnika oraz reduktora. Motoreduktor posiada bieg wsteczny, a cały system podający zabezpieczenie przed cofnięciem się ognia w kosz podajnika.
ARGOS PID jest sterownikiem przeznaczonym do kotłów na paliwa stałe z podajnikiem ślimakowym. Sterownik obsługuje podajnik, dmuchawę, pompę obiegową c.o., pompę ciepłej wody użytkowej oraz pompę cyrkulacyjną. Sterownik steruje niezależnie dwoma procesami - regulacją temperatury z płynną modulacją mocy oraz regulacją procesu spalania.
Sterownik z algorytmem PID załącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania żądanej temperatury. Kocioł grzeje przez cały czas, nie ma przestojów, nie ma również gwałtownych zmian temperatury w kominie oraz w komorze spalania. Temperatura wody wyjściowej jest stabilna. Sterownik automatycznie dobiera pauzę dawki paliwa oraz ilość powietrza, użytkownik nastawia tylko temperaturę kotła! W okresie letnim możliwe jest włączenie trybu "tylko CWU" czyli tylko ciepła woda użytkowa bez ogrzewania pomieszczeń.